Vos tik įvykus konfliktui, dažnas žmogus kreipiasi į teismą ir visai nežino, kad vietoje to gali pasinaudoti teismine mediacija. Tačiau kas tai yra? Bandome išsiaiškinti ir suprasti, kaip tai veikia.
Kas tai yra
Kaip kad rašo http://www.medijuok.lt/teismine-mediacija/, galima įsivaizduoti, kad tai tarsi tam tikras teismo proceso pakaitalas. Pagalvokime, kaip kyla ginčas ir teismo procesas. Paprastai pirmiausia tarp kelių šalių vyksta kažkoks ginčas. Yra nesutarimas dėl kažkokio konkretaus dalyko, pavyzdžiui, turto nepasidalijimo. Ką toliau daryti? Galima iškart duoti į teismą arba pabandyti šį ginčą išspręsti taikiai, dalyvaujant teisminiams mediatoriams.
Tokio dalyko privalumas, visų pirma, yra laiko taupymas. O taip pat ir pinigų, nes nereikia mokėti už teismą. Be to, galima prisiminti, kad su žmogumi ne susipykote iki teismo, o tiesiog iki lengvesnės formos. Taigi, paskui lengviau atkursite santykius. Jeigu mediacijos procese nepavyksta susitarti, tuomet ginčas perduodamas teismui.
Kaip tai vyksta
Tai savanoriškas procesas. Visos šalys ir jų advokatai susitinka su treniruotu mediatoriumi, kuris padeda išspręsti ginčą. Mediacijos metu galima pasiekti įvairių tikslų. Visą procesą kontroliuoja pačios šalys. Kitaip negu teisme, kada suranda sprendimą tik prisiekusieji ir teisėjai. Tad savanoriškumo principas yra išties didelis skirtumas tarp to, kas vyksta teisme. Mediacijoje niekas šalių negali priversti kažką daryti ar nedaryti, čia ieškoma sprendimų taikiu būdu. Jeigu pavyksta susitarti, yra pasirašoma sutartis, kurioje įrašomi įsipareigojimai. Pastarieji nuo tada laikomi oficialiais.
Visas mediacijos procesas yra konfidencialus. Jeigu viena pusė kažką aptaria su mediatoriumi, tuomet tai nėra atskleidžiama kitai pusei. Be to, puiku, kad mediacija gali būti vykdoma labai greitai, o ne reikia laukti mėnesių mėnesius, kol priims teismas.
Ar tai veiksminga
Apie 70 – 75 proc. ginčų, sprendžiamų mediacijos būdu, yra išsprendžiami sėkmingai. Tik ketvirtadalis ginčų keliauja vėliau į teismą, nes nepavyksta susitarti. Taip pat svarbu pažymėti, kad didžioji dalis ginčų mediacijos metu išsprendžiama per 1 ar 2 dienas. Ginčo šalys pirmiausia susitaria dėl mediacijos vietos, sąlygų, vietos. Tuomet reikia pasirinkti mediatorių, galima rinktis iš mediacijos organizatorių. Prieš mediaciją pats mediatorius pradės nuo bendrosios sesijos. Jos metu bus išdėstyta taisyklės, konfidencialumo įžadai ir patarimai, kaip pasijusti patogiau. Vėliau vyks ginčo sprendimas. Visa tai gali vykti visiems patogioje ir netgi malonioje aplinkoje, tad tai tikrai puikus būdas spręsti ginčus.