Statantiems naujus namus, kas yra termovizija, aiškinti nereikia… Tai – tam tikra nuotrauka, parodanti, kur pastatas „praleidžia“ šilumą. Aktualus dalykas tiems, kas stato ar taiso namą ir norėtų, kad šis būtų sandarus. O ką daryti, jeigu turite tikrai seną trobą, kiaurą kaip rėtis?
Nugriauti – gaila, bet gal verta
Taigi, pagrindinė problema, neleidžianti patogiai gyventi senojoje troboje, jos nesandarumas. Tokiam statiniui tikrai nebūtų ir išduotas energetinio naudingumo sertifikatas, bet niekas jau net ir nedrįstų jo prašyti – juk akivaizdu, kad negaus. Taigi, nugriauti tokį pastatą gaila. Gal statytas prieš 100 metų senelio rankomis. Gal patinka autentiškos palangės ir medžio raižiniai. Gal dėl kitų istorinių aplinkybių atrodo svarbus. Tačiau kartais reikia daryti sprendimus, kurie leistų ne tik žiūrėti atgal, bet ir judėti į priekį. Ką daryti? Remontuoti ar statytis naują?
Remontuojant reikėtų daryti labai daug
Jie norėtumėte visgi tvarkyti tokį seną statinį, nenuostabu, kad termovizija būtų pirmasis darbas ir dalykas, kurį turėtumėte prieš tai pasidaryti. Pamatytumėte, kaip atrodo jūsų sienų temperatūrų nuotrauka. Kiek iš tiesų čia dar reikia paplušėti, norint sukurti patvaresnes ir nepralaidžias konstrukcijas.
Veikiausiai paaiškėtų, kad, visų pirma, pačios sienos reikalauja apšiltinimo. Tą galima daryti nulupus senus sluoksnius apdailos, sudėjus šiltinamąją medžiagą ir vėl sumontavus apdailą. Tuomet reikėtų keisti visus langus, galimai ir duris. Ir galiausiai – būtinai tektų keisti seną stogą, per kurį išeina visa namo šiluma, kai jis senas ir kiauras. Galiausiai termovizija leistų dar kartą pasižiūrėti, kaip čia viskas atrodo, ir dar kartą įsitikinti, kad kažkur vis dar praleidžia šilumą. O tuomet imtis papildomų darbų. Visgi, reikia turėti omenyje, kad sena troba bus kiauresnė pradžioje už bet kokį kitą seną pastatą, todėl padirbėti dėl sandarinimo reikės iš peties.
Variantas: statyti pagal tą patį projektą
Dar vienas variantas būtų šiek tiek klastingas, tačiau ne nelegalus. Reikėtų pastato viduje imti statytis naujas sienas, ir pamažu griauti senąjį. O tuomet, pagal tą patį projektą, pasistatyti senąjį namą. Kartais visiškai nauja konstrukcija yra pigiau ir efektyviau, nes maksimalus senų spragų taisymas. Tarsi bus pastatytas naujas namas, tačiau su senu projektu – tarsi ir senas išsaugotas. O tai reiškia ir autentiškumą, ir tą pačią istorinę vertybę. Ir, žinoma, sutaupytus pinigus, nes nereikės naujo projekto derinti su architektais ar savivaldybe.